OSMANİYE BAROSU AVUKAT HAKLARI KOMİSYONU KAMUOYU DUYURUSU

  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Osmaniye Barosu Avukat Haklari Komisyonu Kamuoyu Duyurusu
1006 Görüntülenme
17/04/2019

OSMANİYE BAROSU AVUKAT HAKLARI KOMİSYONU KAMUOYU DUYURUSU

Muğla Barosu’na kayıtlı avukat meslektaşımız Sertuğ Sürenoğlu, İstanbul’daki Çırağan Sarayı’nda Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edilmiş, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınıp, hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmıştır.

AİHS M.3 göre; Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz. Yine Anayasa madde 17/3 e göre: Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse İnsan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz.Bırakınız avukatı sade bir vatandaşın dahi işkence ve kötü muameleye maruz kalması hukukun evrensel ilkeleri doğrultusunda açıkça yasak olmasına rağmen, bir meslektaşımız kötü muameleye maruz bırakılmıştır.Yaşanılan olayın haklı bir izahı bulunmamaktadır. Söz konusu görevliler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin mevzuatına ve hukukun evrensel ilkelerine açıkça aykırı hareket etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk ün de dediği gibi ; Polis, asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır.

Bu nedenle, öncelikle meslektaşımıza,ailesine ve Muğla Barosu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın derhal yapılmasını talep eder ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz.

Osmaniye Barosu Yönetim Kurulu ve Avukat Hakları Komisyonu

Diğer Haberler
BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR