Osmaniye Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu (2016-2018 Dönem)

Osmaniye Barosunun 15 Ekim 2016 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısının ardından yeni oluşturulan Kadın ve Çocuk hakları Komisyonu 09.11.2016 tarihinde Osmaniye Barosu Başkanı Av.Dilem Aksoy ve komisyon koordinatör yönetim kurulu üyesi Av.Meryem Kürtüloğlu gözetiminde toplandı.

Osmaniye Barosunun Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunda aşağıda adı geçen şahıslar görev almışlardır:

 • Av.D.Ebru Coşkuner Kolak
 • Av.Aslıhan Maraş
 • Av.Merve Uğur Baykal
 • Av.H.Müge Bozkurt Boztaş
 • Av.Emine Sincer
 • Av.Mukaddes Topal
 • Av.Serap Yorulmaz
 • Av.Aybala Didem Dağlı Kök
 • Av.Ayşe Bakır
 • Av.Nedime Ünal
 • Av.Ayşe Meral Bahargülü (Kadirli)
 • Av.Eda Somyürek (Kadirli)
 • Av.Ummuhanı İşçi (Düziçi)
 • Stj.Av.Miyase Türkün Akar

Adı geçen komisyon üyeleri aralarında (tüm üyelerin katılı ile toplantı sağlanamadığından) kısmi görev dağılımını aşağıdaki şekilde yapmışlar ve yine aşağıdaki kararları almışlardır:

1- Komisyonun sürekli toplantı günleri olarak her ayın ilk haftasının Çarşamba günü ve yine aynı ayın son haftasının Cuma günü olarak belirlenmiştir. Komisyonun toplantı yeri, Osmaniye Barosu Adliye binasının içerisinde yer alan toplantı salonu olarak belirlenmiştir. Toplantı saati, öğlen araları (yani saat 12:00- 13:00 arası olarak ) kararlaştırılmıştır.(Bu durum üyelerin pozisyonuna göre esneklik gösterebilir)

2- Komisyon haftalık nöbet listesi hazırlanmasına, her hafta iki komisyon üyesinin Kadın hakları Komisyonundan nöbetçi avukat olarak görevlendirilmesi kararını almıştır. Zira nöbet haftasında kadın ve çocuk hak ve ihlalleri ile ilgili bu nöbetçi avukat meslektaşlar gerekli ilk işlemlerin yapılması için yardımcı olacaklardır. Hazırlanan bu nöbet listesi remi baroı sitesinde yayınlanacaktır.

3- Komisyonun aylık rutin toplantı organizasyon işleri için

a) Av.Aybala Didem Dağlı Kök
b) Av.Serap Yorulmaz
c) Av.Aslıhan maraş
d) Av.Emine Sincer

görevlendirilmişlerdir.

4- Komisyonun basın bildirileri ve yazılı işleri için

a) Av.Meryem Kültüroğlu
b) Av.D.Ebru Coşkuner Kolak
c) Av.Aslıhan maraş
d) Av.Ayşe Bakır
e) Av.Nedime Ünal

görevlendirilmişlerdir.

5- Komisyonun TÜBAKKOM organizasyon işleri ile

a) Av.Aybala Didem Dağlı Kök
b) Av.Aslıhan maraş
c) Av.Nedime Ünal
d) Av.H.Müge Bozkurt Boztaş
e) Av.Mukaddes Topal
f) Av.Ayşe Bakır

görevlendirilmişlerdir.

6- Komisyonun yapılan toplantıları raporlama işleri ile

a) Av.Emine Sincer
b) Av.Mukaddes Topal
c) Av.Ayşe Bakır

görevlendirilmişlerdir.

7- Komisyonun kendi içerisinde alt komisyona ayrılması işlemi tüm üyelerin katılımı ile olacak olan bir sonraki toplantıya bırakılmıştır.

8- Öncelikli olarak Osmaniye Aile Mahkemesi hakimleri ile ve yine Osmaniye C.Savcılığında “ çocuk suçları ve aile içi şiddet suçları “ ile görevli savcılarla tanışma ve görüşme kararı alınmıştır.

9- Komisyonun halen yürümekte olan facebook sayfası kapatılacak, komisyon işleri artık resmi baro sitesinden takip edilecektir.

10- 25 Kasım “ kadına karşı şiddetle mücadele günü “ için basın bildirisi hazırlanacaktır.

11- ŞÖNİM’le tanışma ve görüşme yapılacaktır.

İşbu toplantı 09 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Osmaniye Baro Başkanlığına

Komisyonumuzun 09 Kasım 2016 tarihinde yapılan toplantısında alınan kararı gereğince aşağıda adı geçen komisyon üyesi avukat meslektaşlarımızın haftalık olarak “ kadın ve çocuk hakkı ihlallerine maruz kalanlara yardımcı olabilmek için “ nöbetçi avukat olarak görevlendirilmeyi talep etmekteyiz.

Komisyon üyeleri olarak kendi aramızda hazırladığımız nöbet listesini bilgilerinize sunarız.

21 Kasım 2016-27 Kasım 2016 Arası Nöbetçi Avukatlar.

1-Av.D.Ebru Coşkuner Kolak
2-Av.Aslıhan Maraş

28 Kasım 2016 - 04 Aralık 2016 Arası Nöbetçi Avukatlar.

3-Av.Merve Uğur Baykal
4-Av.H.Müge Bozkurt Boztaş

05 Aralık 2016 - 11 Aralık 2016 Arası Nöbetçi Avukatlar.


5-Av.Emine Sincer
6-Av.Mukaddes Topal

12 Aralık 2016 - 18 Aralık 2016 Arası Nöbetçi Avukatlar.

7-Av.Serap Yorulmaz
8-Av.Aybala Didem Dağlı Kök

19 Aralık 2016 - 25 Aralık 2016 Arası Nöbetçi Avukatlar.

9-Av.Ayşe Bakır
10-Av.Nedime Ünal

Kadirli İlçesi Nöbetçi Avukatlar

11-Av.Ayşe Meral Bahargülü (Kadirli)
12-Av.Eda Somyürek (Kadirli)

Düziçi İlçesi Nöbetçi Avukatlar

13-Av.Ummuhanı İşçi (Düziçi)

Gereğini saygıyla arz ve talep ederiz. 16.11.2016

Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu
Av.D.Ebru Coşkuner Kolak

 

Osmaniye Barosu Kadın ve Çocuk Hakları İzleme Komisyonu 2014 - 2015 1. Faaliyet Raporu

Komisyonumuz baro seçimlerinin ardından kurulup; aktif olarak çalışmaya başlamıştır.

25 Kasım 2014 tarihide "Kadına Yönelik Şiddeti Kınama Günü'nde " basın açıklaması yapıldı.

Malatya'da 05-06/12/2014 tarihine düzenlenen Tübakkom 12. Dönem 3.Genel Üye Toplantısına komisyonumuzda görevli avukatlar katıldı. Toplantıda "Çocuktan Gelin Olmaz; Gelin Göndermeyin" sloganı belirlendi. Bu slogan çerçevesinde 2014 Aralık ayında afiş çalışması yapıldı. Afişler Osmaniye'de merkezi yerlerde billboardlara asıldı. "Kadına Şiddete Hayır" sloganlı el broşürü yapıldı. İl merkezine ve ilçelerde komisyonumuz avukatları aracığıyla dağıtım yapıldı.

6 Mart ta Adana da 5 Kadın Baro Başkanının katılımı ile Karar Alma Mekanizmasında Kadın konulu çalışmaya Baro Başkanımız katıldı.

7 Mart 2015 tarihinde Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Özgecan Aslan'a ithafen 5 kadın baro başkanı, bölge baro başkanları ve Türkiye Barolar Birliği'nin katılımıyla "Kadının Demokrasi Yürüyüşü" yapıldı.

9 Mart 2015 tarihinde Toprakkale T Tipi Cezaevi'ndeki kadın mahkumlarla kaynaşma toplantısı yapıldı.

12 Mart 2015 tarihinde Mersin'de Mersin Barosu ve BM Kalkınma Ofisi tarafından düzenlenmiş bulunan "toplumsal cinsiyet eşitliği" adlı seminerde Av.Ebru Coşkuner tarafından sunum yapıldı.

27 Mart 2015 tarihinde baromuz stajyer avukatlarına 6284 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun anlatıldı.

7 Nisan 2015 tarihinde Osmaniye Baro Başkanlığı ile Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü arasında baromuzun yapmış olduğu girişimler neticesinde " iş birliği geliştirilmesine yönelik " protokol imzalandı.

Yardıma muhtaç çocuklara dağıtılmak üzere baromuz odasında kitap ve oyuncak toplama amaçlı çocuk kumbarası yaptırılması baro başkanlığından talep edildi ve yapılan çocuk kumbaraları baromuzda hizmete açıldı. Toplanan oyuncak ve kitaplar kardeş okullara dağıtılmak üzere kolilendi.Dağıtımı yapıldı.

23 nisan 2015 tarihinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebi ile basın açıklaması yapıldı; baromuzca yapılan çocuk kumbaraları basına tanıtıldı.

25-26 nisan 2015 tarihinde Samsun'da yapılan Tübakkom 12. Dönem 3. Genel Kurulu'na komisyondan görevli avukat arkadaşlar katıldı. Tübakkom'da yapılan seçim neticesinde Osmaniye Barosu Kadın ve Çocuk Hakları İzleme Komisyonu , Tübakkom dönem sözcüsü olarak seçildi.

İlimizdeki cinsel istismar mağduru çocukların 2014-2015 mayıs ayı arasında istatistiki verileri toplandı. Bu amaçla 25 Mayıs 2015 tarihinde baromuza "Çocuk İzlem Merkezleri'nin" kurulması amacı ile talepte bulunuldu.

Mayıs 2015 tarihinde komisyonumuzca "Kadına Yönelik Şiddete Karşı" basın açıklanmasında bulunuldu.

Osmaniye Adliyesi'nde dosyası bulunan 5,5 yaşındaki cinsel istismar mağduru bir kız çocuğunun dosyasına mağdur yanında ve mağdur hakları için Osmaniye Ağır Ceza Mahkemesi'ne 4 Haziran 2015 tarihinde müdahillik talebinde bulunuldu. Fakat yargılama yapan Ağır Ceza Mahkemesi müdahillik talebimizi kabul etmedi, izleme komisyonu olarak duruşmalarda bulunmamıza karar verdi.

Özgecan Aslan'ın ailesinin yanında müdahil avukatlık için Mersin Barosu'na başvuruda bulunuldu. 12 Haziran 2015 tarihinde yapılan Özgecan Aslan duruşmasında Komisyonumuz müdahil sıfatını kazandı.

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız isimli şahsın "6 yaşındakiler evlenebilir" şeklindeki açıklamalarından dolayı bu şahıs hakkında Osmaniye Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Kadın Sığınma Evi'nde bir takım eğitim çalışmaları, takvim ve planının uygulanılmasına başlanıldı. Bu bağlamda kadın sığınma evinde komisyonumuz avukatlarınca seminerler verilmeye başlanıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin evlenmeden önce dini merasim yapılmasına ceza öngören TCK'nun 250/5-6 maddelerinin iptal kararına ilişkin basın bildirisi yapıldı.

Baromuz Gençlik Meclisi tarafından “ çocuk kumbarasında “ toplanan kitaplar ilimizde bulunan bir ortaokula bağışlandı. (Teslim Edildi)

BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR