Bugün 8 Mart Kadınlar Günü

8 Mart kadınların eşitlik uğruna can verdiği olaylar zincirini sembolize eden bir gün. Kadınlar 8 Martı eşitsizliğe,ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak ve örgütlenmek isteklerini dile getirmek adına kutlamaktadırlar.

Amerikalı kadınların 1857 de eşit işe eşit ücret sloganı ile başlayan mücadeleleri dünyada yankı bulmuş nihayet ülkemizde de 8 mart la ilgili ilk toplantı 1921 de Ankara’da yapılmıştır. Türk kadınının bu hareketi cumhuriyetin ilanı ile Atatürk devrimlerindeki yerini almıştır.

Atatürk’ ün Türk kadınına beslediği sevgi ve saygı, Kurtuluş Savaşı’ ndaki gözlemleri ile iyice perçinleşmiştir. 1923 yılında Konya’ da yaptığı bir konuşmada, bu hissiyatını büyük bir içtenlikle dile getirir.

“Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakar, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim.”

Ulu önderin çağdaşlaştırma ve modernleştirme politikası çerçevesinde kararlı bir tutum sergileyen kadınlarımız hemcislerini bilinçlendirmeye ve istekleri doğrultusunda değişime hazırlanmaları bakımından çeşitli paneller, kanferanslar ve seminerler düzenleyip çeşitli dernekler kurmuşlar ve derneklerde görev almışlardır.

Bu güne geldiğimizde Türkiyemizde Kadın Hakları konusunda bir takım iyileştirme çabaları ve hukuki düzenlemeler görmekteyiz. Ancak, kanunla kadın lehine yapılan düzenlemeler, bu düzenlemeden bilgi sahibi olan ve haklarını bilen ve kullanabilen kadınların varlığı ile anlam bulacaktır.

Bu gün hala gündemin en üst köşelerini kadın cinayetleri oluşturmaktadır. Gazetelerde ve televizyonda hergün yeni bir kadın vahşeti okuyor isek hiç şüphesiz yapılanlar yetersiz ve eksiktir. Biz Osmaniye Barosu olarak tüm Osmaniyeli kadınlar adına kadına yönelik her türlü şiddeti kınarken bu konuda alınacak her tür önlemi destekliyoruz.

Dünya kadınları içerisinde ayrı ve seçkin bir yeri olması gereken fedakar, cefakar ve azimli Türk Kadınının ülkemizin kalkınmasında, barış ve huzurun sağlanmasında oynayacağı rolün artık fark edilmesi dileği ile Osmaniye Barosu olarak Dünya Kadınlar Gününü tüm kadınlarımızla birlikte kutlar, Cumhuriyete, Atatürk’e ve onun ilkelerine olan bağlılığımızı yineleriz. 08.03.2011

OSMANİYE BAROSU KADIN KOMİSYONU

BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR