5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ 86. YILI KUTLU OLSUN…

  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 5 Aralik Kadin Haklari Günü 86. Yili Kutlu Olsun…
1904 Görüntülenme
04/12/2020

 

5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ 86. YILI KUTLU OLSUN…

Cumhuriyet kazanımlarının en önemlilerinden biri olan "Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi"nin yıldönümünü bugün kutlamaktayız. Türkiyeli kadınlara seçme ve seçilme hakkı 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde, 26 Ekim 1933‘te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde ve son olarak da 5 Aralık 1934‘te Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde tanınmıştır. Türkiye, Fransa ve İtalya‘dan 11, Romanya‘dan 12, Bulgaristan‘dan 13, Belçika‘dan 14, İsviçre‘den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

Bu hakla birlikte bundan 86 yıl önce birçok Avrupa ülkesinin önünde olan Türkiye bugün maalesef Kadın Hak ve Özgürlükleri`nin fiiliyatta uygulanması aşamasında dünyada birçok geri kalmış ülke ile aynı sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde bugün geldiğimiz noktada, Cumhuriyetin getirdiklerini daha ileri hedeflere taşımak bir yana geçen zaman içinde giderek daha da geriye düşürülmeye çalışılmaktadır. Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve hak gaspları yıllar içinde katlanarak artmaktadır. Daha dün üniversite öğrencisi bir genç kadın, toplu taşıma aracından yaka paça sürüklenerek kaçırılırken, toplum sağır ve dilsiz hale getirilerek isyan etmesi karşı çıkması engellenmektedir. Çıkarılan yasalar uygulanmamakta, erkek yargı tarafından kadına şiddet uygulayanlar korunup kollanmakta, ceza indirimleriyle ise adeta ödüllendirilmektedir.

Tüm bu yaşanan kara tablo içinde bizler biliyoruz ki kadınlar Cumhuriyet değerlerinden asla vazgeçmeyecek, bunları elinden almak isteyen cehaletle her şartta mücadele edecek ve direneceklerdir. Kuşkusuz ki tarihi direnenler yazacak, kadınlar da göğün yarısı, yaşamın yarısı gibi bu direnişin de yarısı olacaklardır.

 

"Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!"

Mustafa Kemal ATATÜRK

Osmaniye Baro Başkanlığı

secilme_1

secilme_2

secilme_3

secilme_4

secilme_5

secilme_6

secilme_7

Diğer Haberler
BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR