25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 25 Kasim Kadina Yönelik Şiddete Karşi Uluslararasi Mücadele Günü Etkinliği
502 Görüntülenme
25/11/2021

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Baromuz Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Broşür dağıtılmış ve vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla Osmaniye Korkutata Üniversitesinde ektinlik düzenlenmiştir.

Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av.Dudu Ebru COŞKUNER KOLAK bir basın açıklaması yapmıştır.

BASIN AÇIKLAMASI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

“Belki bize en yakın şey ölüm, ancak bu beni korkutmuyor. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz” demişti Maria. Mirabel kardeşlerin en küçüğüydü. 25 kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti diktatör yönetimi tarafından kız kardeşleriyle birlikte vahşice katlediğinde henüz 24 yaşındaydı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, Dominik Cumhuriyeti’nden bize ulaşan kanlı tarihinin en genç kahramanıydı. Onlar hak, özgürlük ve  varoluş mücadeleleri sebebiyle öldürüldüler.

Kadınlar hayatları boyunca farklı isimlerde farklı zamanlarda; hak, özgürlük ve varoluş mücadelesinde olmuşlardır. Bu özgürlük ve varoluş yolunda kimi zaman sırf kadın olduğu için kütüphaneye alınmayan Virginia Woolf, kimi zaman cehpeye gitmek için erkek kılığına giren Halime Çavuş, kimi zaman ırkçılığa karşı çıkan Rosa Parks,  kimi zaman öldürülmek pahasına okula giden Afganlı Leyla...

Yüzyıllar boyunca değişmeyen tek şey ise kadınların bu varoluş mücadelesinde maruz kaldığı eril şiddet olmuştur. Şiddet değişmemekle birlikte türü ve görünümü çağlar boyunca yenilenerek otorite şiddeti, baba şiddeti, eş şiddeti, akraba şiddeti olarak devam etmiştir. Bu şiddetin temelinde ise cinsiyet eşitsizliği kavramı vardır. Bu sebepten ötürü toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılığının artırılması ve zihniyet dönüşümünün sağlanması ile olumlu ve etkili adımlar atılabilecektir. Bu nedenle biz Osmaniye Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bugüne kadar yaptığımız gibi, ülkemizde kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz, istismar, tecavüz son buluncaya kadar mücadele etmeye, kadınları şiddet ve şiddetin önlenmesi ile hakları konusunda bilinçlendirmeye ve bilgilendirmeye devam edeceğimizi kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz ve son olarak;

               "Kadınların Ölmeden De Haklar Elde Edebildiği Bir Dünya İstiyoruz."

 

                                                           Osmaniye Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu

Diğer Haberler
BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR