1180 Görüntülenme
27/01/2021

24 OCAK TEHLİKEDEKİ AVUKATLAR GÜNÜ

24 Ocak 1977'de Madrid'te 4 avukat görevlerini yaptıkları için katledildi.Bu olaydan yıllar sonra sadece görevini yapan ya da hakkaniyeti savunmayı sorumluluk bilip hareket eden, bu yüzden baskı altında olan avukatlara dikkat çekilmesi için her yıl 24 Ocak tarihi "Tehlikedeki Avukatlar Günü" olarak anılmaya başlandı.

Bugün, mesleğini yaptığı için baskı altında olan, tutuklanan, zulme uğrayan, "abluka altına alınan" meslektaşlarımızın, görevlerini yaptıkları için "suçlu" ilan edilemeyeceklerini, müvekkilleriyle özdeşleştirilemeyeceğini, kim için veya kime karşı olduğu fark etmeksizin adaletin yanında olan avukatların baskı altına alınamayacağını tekrar duyuruyoruz.

24 Ocak 2021 tarihindeki Tehlikedeki Avukatlar Gününün on birincisi bu yıl Azerbaycanlı avukatlara ithaf edilmiştir. Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu`nun Azerbaycan ziyaretinin (29 Eylül 2017) akabinde yayınladığı raporunda, Azerbaycan'da insan hakları savunucularının davalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyan avukatların baro kaydının silindiği yahut çeşitli suçlamalarla tutuklandığı belirtilmiştir.

Yargının sigortası olan avukatlar, dünyanın her yerinde yargılamanın temeli olan tarafsızlık ilkesini savunmakta ve insan hakkı ihlallerine karşı durmaktadırlar. Azerbaycan'da ve tüm dünyada avukatlara yapılan bu haksız uygulamalardan dolayı meslektaşlarımızın yanındayız. Unutmamak gerekir ki sigorta yanarsa hepimiz karanlıkta kalırız.

OSMANİYE BARO BAŞKANLIĞI

Diğer Haberler
BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR