2018-2019 ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 2018-2019 Adli Yil Açiliş Töreni Yapildi
2027 Görüntülenme
03/09/2018

2018-2019 ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

2018-2019 Yeni Adli Yıl Açılışı Osmaniye Barosu  Avukatları,Stajyerleri,Osmaniye Adliyesi Hakim-Savcı,Hakim Savcı Adayları ve Adliye Personellerinin katılımı ile  Yeni valilik Binası Atatürk anıtı önünde  Çelenk Sunumu,Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunduğu törenle gerçekleştirildi.Törende Baro Başkanımız Av. Dilem AKSOY ve Cumhuriyet Başsavcı Cekili Mustafa POLAT, 2018-2019 Yeni Adli Yıl Açılış konuşması yapmışlardır.

Osmaniye Barosu Yönetim Kurulu olarak tüm hukuk camiasının 2018 - 2019  Adli Yılı'nı kutlar,başarı ve mutluluk dileriz.

Osmaniye Barosu Yönetim Kurulu

Baro Başkanımız Av. Dilem AKSOY'un 2017-2018 Yeni Adli Yıl Açılışında yapmış olduğu konuşma metni:

Sayın Başsavcı Vekilim,

Sayın Komisyon Başkanım,

Hakim,Savcı ve Avukat meslektaşlarım ,

Hakim ,savcı,avukat adayı meslektaşlarım,

Adliyemizin değerli personeli 

Basınımızın değerli emekçileri ,

sizleri şahsım ve Osmaniye Barosunun tüm organları adına saygıyla selamlıyor,2018-2019 yılı Adli Yılının açılış programına hoş geldiniz diyorum.

Sözlerimin başında öncelikle aramızdan ayrılmış tüm yargı mensubu meslektaşlarımızı rahmetle anıyorum.

2018 - 2019 Adli Yılının, Tüm Avukatlarımıza ,Yargıçlarımıza, Savcılarımıza Yargı çalışanlarımıza, ve tüm ülkemiz için adaletin tecelli ettiği bir yıl olmasını dilerken Bu dönemde Osmaniye Adliyesinde yeni göreve başlayan  değerli Hâkim ve Savcılarımıza ve aramıza yeni katılan kıymetli avukatlarımıza  görevlerinde başarılar dilediğimizi de ifade etmek isteriz.

Bugün burada hakim-savcı – avukat-adliye çalışanı ile adaletin tecellisi için mesleklerimizi icra etmeye çalışmaktayız.Yeni yıla yargının hepimizin bildiği ağır sorunları ile başlasak  ta çözümün hukukun üstünlüğünden geçtiğini bilerek ve bunu söylemeye devam ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Sorunların çözümünün halli için her zaman her platformda ifade ettiğimiz gibi en başta tüm kamu görevlerine girişte liyakatın esas alındığı bir sistem in koşulsuz benimsenmesi elzemdir.Zira devletin kurumlarına alımlarda yapılacak olan liyakat dışı yaklaşımların  , henüz Fetö belasından kurtulmamış iken ülkemizi bir başka belanın içerisine çekmesi kaçınılmazdır.Bizler artık  devletin içerisinde kirli odakların yuvalanarak güç kazanmasını istemiyoruz.

Adalet  bir toplumun can damarıdır.Adalet duygusunun yara aldığı toplumlarda bireylerin hak ve özgürlüklerinden bahsedilemez. Bu gün insanımızın tahrip olan adalet duygusunun en büyük nedenlerinden birisi de hiç kuşkusuz yine bu hain terör örgütünün devlet içerisinde yuvalanarak yapmış olduğu eylemlerdir. 

Bu durumun ve yargının diğer sorunlarının neden olduğu yara alan  adalet duygusunun tesisi ise  ancak  gerçek bir demokrasi  ile idare edilen bir hukuk devleti olmaktan geçer.Demokrasiyi ve hukuk devletini olmazsa olmaz gören anlayış terörde dahil tüm sorunlarımızın çözümünde anahtar olacaktır.

Adalet, mülkün yani ülkenin temelidir.  Yargının kurucu unsuru olan avukatlar, hâkimler ve savcılar bu ülkenin temel taşları arasındadır.   hayatlarını hukukun üstünlüğüne ,yargı bağımsızlığına adamış binlerce yargı mensubu meslektaşımız , birlikte çalışarak bu ülkenin insanlarının zedelenen adalet duygusunu onarmak için mücadele edecektir.

Bizler el ele vererek insanlara güven veren ,adalet dağıtılan bir sistem için,

hakim-savcı tarafsızlığı ve bağımsızlığı,avukatın savunma özgürlüğü için ,

adil yargılamalar yapılması için,suçluyu suçsuzdan,haklıyı haksızdan ayırmak için 

yargıda keyfiliklerin olmaması için,savunmanın içselleştirildiği bir sistem için 

çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına çözüm üreten bir yargı sistemi için çalışmaya ve doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz.

Ayrıca son zamanlarda ülkemizdeki birlik ve beraberliğe kast eden tüm terör eylemlerini ve bunlara çanak tutanları bir kez daha buradan lanetliyoruz.Bu vesile ile aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlık diliyoruz.

Biz;Büyük Atatürk'ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nde ,temel hak ve özgürlüklere ,cumhuriyetin temel ilkelerine,laik,sosyal,hukuk devletine ,yargı bağımsızlığına ,evrensel hukuk kurallarına olan inanç ve tarafımızla yeni adli yılın tüm yargı mensuplarına ,çalışanlarına ve adalet bekleyen tüm yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.

En içten saygılarımla        

 03.09.2018

 Av.Dilem Aksoy

 Osmaniye Baro Başkanı

Diğer Haberler
BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR