BARO BAŞKANLARIMIZA YAPILAN HUKUKSUZ MUAMELEYE TEPKİMİZDİR

  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Baro Başkanlarimiza Yapilan Hukuksuz Muameleye Tepkimizdir
891 Görüntülenme
22/06/2020

BARO BAŞKANLARIMIZA YAPILAN HUKUKSUZ MUAMELEYE TEPKİMİZDİR

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Hepimizce malum olduğu üzere Türkiye genelinde Baro Başkanlarının günlerdir sürdürdüğü #savunmayürüyor eylemi bugün Baro Başkanlarının Anıtkabir’de yapacağı basın açıklamasıyla sonlandırılacaktı. Ancak gelinen noktada Baro Başkanlarımızın bu yürüyüşü kolluk tarafından engellenmiştir.

Ankara’ya yürümek üzere anayasal haklarını kullanan  Baro Başkanları Ankara girişinde kolluğun haksız, hukuksuz, orantısız müdahalesiyle karşılaşmış; bazı baro başkanları fiziksel müdahaleye uğramış ve Gaziantep Baro Başkanımız kolluk tarafından darp edilmiştir.

Sırf demokratik yollarla muhalif görüşlerini ortaya koydu diye, T.C. Anayasası ve Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği hak ve sorumlulukları gereği mesleğin onuru için yürüyen Baro Başkanlarının fiziki müdahaleye maruz bırakılması avukatlık mesleği açısından talihsiz, utanç verici ve bir o kadar da kabul edilmezdir.

Utanç vesikası haline gelen bir Baro Başkanı’nın cübbesinden çekilerek engellenmeye çalışıldığı fotoğrafı verenlere şunu hatırlatmak isteriz ki; bugün durdurmak için asıldığınız o cübbe yarın haklarınızın savunulması için sığınabileceğiniz tek limandır. Bizler bu yürüyüşü kendimiz için değil istisnasız bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının haklarını korumak için yapıyoruz. Gün gelecek herkes o asıldığın cübbeye sığınmak zorunda kalacak. Unutmayın avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir.

Bizler Avukat Hakları Merkez ve Komisyonları olarak bizim adımıza anayasal haklarımızı kullanan Baro Başkanlarımıza yapılan bu hukusuzluğu kabul etmediğimizi, sorumluları hakkında yasal her türlü mücadeleyi vereceğimizi avukatlık mesleğinin onuru için yasal zeminde her türlü eyleme hazır olduğumuzu tün kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

OSMANİYE BAROSU

AVUKAT HAKLARI MERKEZİ

Diğer Haberler
BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR