580 Görüntülenme
08/03/2022

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

              Bu gün  8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebeti ile bir araya gelmiş bulunmaktayız 8 Mart özünde uzun yıllara dayanan insan hakları temelinde kadınların ve erkeklerin eşit haklara sahip olabileceğinin; kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik bilincinin geliştirilmesini savunan bir mücadeleler silsilesidir.

                8 Mart, kadınların yaşadığı haksızlıkların temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olduğunun, kadınlara karşı gösterilen pozitif veya negatif her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve kadına yönelik her türlü şiddete son verilmesi gerektiğinin dillendirildiği gündür.

                 Bizler ki, Anadolu da kurtuluş mücadelesi vermiş, Ulu Önder Atatürk tarafından bir çok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınlarıyız. Ancak bugün geldiğimiz noktada tüm insanların en doğal hakkı olan yaşam hakkımız için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.

                Biz Türk Kadınlarını bu noktaya getiren bu ayıba bir son vermek adına yetkililere seslenerek ;kadına yönelik bu şiddetin önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yineliyoruz.Ancak bu önlemlerden kastımız sadece mevzuat değişikliği gibi sığ bir beklenti olmayıp yasalara işlerlik kazandıracak olan toplum eğitimi ve bunun sonucunda oluşacak toplum bilincidir.

             Biz ,kadın erkek eşitliğini reddeden,kadınların sokağa çıkmasını edepsizlik sayan,dinimizi yanlış yorumlayıp birde bunu siyasete alet eden,kadını eve kapatan,eğitim ve gelişimini engelleyen zihniyetlerin değişmedikçe kadına yönelik şiddetin önüne geçileceğine inanmıyoruz

                Herkesçe de bilindiği gibi şiddetin iki tarafı yoktur. Seyirci kalan her birey şiddete bizzat taraf olur. Bizler Osmaniye Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri  olarak bu şiddet ve ayrımcılığa taraf olmamak adına ve Atatürk’ ün ve O’nun getirdiği Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

                    Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, eşitliğin mutlak olduğu, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye umuduyla tüm kadınların dünya kadınlar gününü kutlar, Cumhuriyete , Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk e ve onun ilkelerine olan bağlılığımızı yineleriz.                                    

                                        Osmaniye Barosu Kadın  Hakları Komisyonu

WhatsApp Image 2022-03-07 at 16-22-16

Diğer Haberler
BAROMUZ

Osmaniye Barosu, tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Baromuzun kuruluş tarihi 12.03.1997'dir. İlk Kurucu Başkanımız Av.Ünsal KÖKTEN' dir.

Avukat Arama
Baromuza kayıtlı Avukatlarımız:
Osmaniye Barosu
UYUMLU MOBİL CİHAZLAR